img-download-app
img-download-app

Ms. Klein bought 4 pounds of beef and 3(1/2) pounds of chicken for \( \$13.98\). If the beef cost \( \$2.76\) per pound, what was the cost of the chicken per pound?

Explanation

The beef costs  \(4 \times (\$ 2.76)=\$ 11.04\). The chicken costs  \(\$13.98 − \$11.04 = \$2.94\). To find the cost per pound of chicken, divide \(\$2.94 \)by \(3 \frac{1}{2}\)or by \(\frac{7}{2}\); \(2.94 \div \frac{7}{2} = 2.94 \times \frac{2}{7} = 0.84.\)

Visit our website for other GED topics now!